Malarstwo - obrazy wielkich mistrzów malarstwa
Kobiety w malarstwie Luisa Falero
Kobiety w malarstwie Luisa Falero to wdzięczny temat do analiz, zważywszy na całokształt jego twórczości. Hiszpański malarz z końca XIX wieku, Luis Ricardo Falero (ur. 1851 – zm. 1896), malował bowiem wyłącznie kobiety, i to przeważnie nagie.
Tahitanki Gauguina, czyli wizja Rajskiego Ogrodu
Tahitanki Gauguina, czyli wizja Rajskiego Ogrodu – tu nie chodzi po prostu o ogólnik na temat wielkiego francuskiego malarza, który gdzieś na wyspie na samym końcu świata odnalazł Raj utracony przez zachodnią cywilizację.
Madonna ze szczygłem, Rafael – ożywianie ptaszka
Madonna ze szczygłem, Rafael – jest to kolejna jego Madonna, w której odnajduję ezoteryczną teologię (zob. Dlaczego na obrazie Rafaela „Madonna del Duca di Terranuova” jest dwóch Jezusów?)
Madonna Sykstyńska Rafaela jako Sofia Mądrość Boża
Madonna Sykstyńska Rafaela jako Sofia Mądrość Boża – u malarza renesansowego taka niebanalna teologia raczej nie dziwi, a są też mocne podstawy, żeby uważać Rafaela za jednego z wtajemniczonych, o czym świadczy również inny jego obraz, na którym oprócz Madonny jest mały Jan Chrzciciel i dwóch małych Jezusów (zob. Dlaczego na obrazie Rafaela „Madonna del Duca di Terranuova” jest dwóch Jezusów?), a także „Madonna ze szczygłem” (zob. Madonna ze szczygłem, Rafael – ożywianie ptaszka).
Miłość lesbijska na rysunkach Egona Schiele
Miłość lesbijska na rysunkach Egona Schiele pojawia się na tyle często, że można by z nich zrobić mały albumik. Jego obrazom i rysunkom erotycznym, bez bezpośrednich odniesień do miłości lesbijskiej, poświęciłem już jeden artykuł (zob. Seks i nagość na obrazach Egona Schiele).
Obraz Fałsz kobiety Witkacego czyli filozofia portretu
Obraz Fałsz kobiety Witkacego (Stanisława Ignacego Witkiewicza) to kolejny przykład artystycznego przedstawienia różnicy między rzeczywistą kobietą a jej skądinąd wziętym wyobrażeniem (por. Jungowska anima na obrazie Rafała Olbińskiego), a także wykorzystania tła do scharakteryzowania namalowanej na nim postaci (por. Mona Lisa, czyli jak zdobyć kobietę).
Adam i Ewa Cranacha – o ciemnościach w Rajskim Ogrodzie
Adam i Ewa Cranacha jest zagadkowym obrazem, podejmującym jeden z głównych starotestamentowych malarskich tematów religijnych. Zajmowałem się już Adamem i Ewą w artykule na temat fresku Michała Anioła (zob. Zbrodnia i kara oczami Michała Anioła), a także w kilku artykułach na temat Wygania z Raju (zob. Galeria Wygnanie z Raju).
Madonna z Port Lligat – Salvador Dali, tarot i kabała
Madonna z Port Lligat to tytuł dwóch podobnych do siebie obrazów Salvadora Dali, na których jako Madonna namalowana została jego żona, Gala. Pierwszy, mniejszy, powstał w roku 1949, drugi, większy – w roku 1950.
Szukaj na blogu
Kategorie
-
Malarstwo polskie
-
Malarstwo religijne
-
Prywatne życie arcydzieł BBC
-
Malarstwo wg nazwisk malarzy
-
Luis Falero
-
Salvador Dali
-
Leonardo da Vinci
-
Paul Gauguin
-
Rafael
-
Egon Schiele
-
Witkacy
-
Lukas Cranach Starszy
-
Max Ernst
-
Gustav Klimt
-
Michał Anioł
-
Sandro Botticelli
-
El Greco
-
Andrea Mantegna
-
Albrecht Dürer
-
Francisco Goya
-
Pablo Picasso
-
Francesco Hayez
-
Giotto
-
Berthommé de Saint André
-
Pietro Lorenzetti
-
Piero della Francesca
-
Andrea del Verrocchio
-
Tintoretto
-
Giorgione
-
Cima da Conegliano
-
Pietro Perugino
-
Giovanni di Paolo
-
Francis Bacon
-
Jacopo Bassano
-
Hieronim Bosch
-
Tycjan
-
Benjamin West
-
Fra Filippo Lippi
-
Edward Burne-Jones
-
Bartolomé Esteban Murillo
-
Peter Paul Rubens
-
Fra Angelico
-
Gentile da Fabriano
-
Domenico Ghirlandaio
-
-
Malarstwo współczesne
-
Słynne obrazy
-
Malarstwo historyczne
-
Malarstwo mitologiczne