Malarstwo - obrazy wielkich mistrzów malarstwa
Obrazy Beksińskiego i film „Łowca czarownic”
Od śmierci malarza 21 lutego 2005 r. obrazy Beksińskiego stają się coraz bardziej popularne. Obrazy Beksińskiego nieustannie inspirują widzów a także innych artystów, również ze świata filmu.
Reprodukcje obrazów Beksińskiego na płótnie można od niedawna kupić w wydawnictwie Boszart. Kiedyś nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby wieszać na ścianie reprodukcje obrazów Beksińskiego. Doprawdy, czy naprawdę malarz musi umrzeć, żeby stać się sławnym?
Surrealistyczne wizje fantasy na obrazach Beksińskiego zainspirowały nawet twórców filmu „Łowca czarownic„. Hollywoodzki reżyser Breck Eisner stworzył unikalny wygląd postaci Królowej czarownic i jej mrocznego świata właśnie na podstawie wizji przedstawionych na obrazach Beksińskiego.
„Łowca czarownic” to film fantasy, w którym Vin Diesel („Szybcy i wściekli”) wciela się w tytułową postać. Jego Kaulder, jak zapowiada dystrybutor, stoczy największą walkę o dobro ludzkości z Królową Czarownic. Kostiumy, charakteryzacja i aranżacja i wygląd przestrzeni zamieszkiwanej przed Królową Czarownic zostały bezpośrednio zainspirowane obrazami Beksińskiego, który często malował formy podobne do form biologicznych (biomorficzne). Styl obrazów Beksińskiego i jego malarstwo określane są mianem dystopijnego surrealizmu (fantastyczna, pesymistyczna, czarna wizja przyszłości i świata).
Breck Eisner, reżyser filmu fantasy „Łowca czarownic” był zafascynowany obrazami Beksińskiego, który poza tym, że był malarzem, także rzeźbił, fotografował i rysował. Katastroficzny surrealizm malarstwa Beksińskiego pasował Eisnerowi do ukazania jednej z ważniejszych postaci w filmie – Królowej Czarownic oraz jej otoczenia.
Obrazy Beksińskiego z „okresu fantastycznego” bardzo działają na wyobraźnię. Malarz ukazuje wizje koszmarów, apokaliptyczny świat rozkładającej się materii, a w tym rozkładającym się świecie przemykają przerażone, wychudłe, okaleczone istoty. Artysta bardzo precyzyjnie malował wszystkie detale, więc na obrazach Beksińskiego oddane są misternie namalowane pajęczyny, włosy, cząstki kurzu i odrażające szczegóły rozkładającej się materii.
Za scenografię filmu odpowiedzialna była Julie Berghoff, która pracowała ze storyboardami stworzonymi przez reżysera Brecka Eisner, który inspirował się Beksińskim.
Beksiński był niezwykle mrocznym i szalonym artystą; tworzył absolutnie piękne i uderzające dzieła. Bardzo nowoczesne, a nawet wyprzedzające swoją epokę – mówi Berghoff.
Charakteryzator Justin Raleigh opisuje inspirację obrazami Beksinskiego następująco:
Breck pokazał mi surrealistyczne i urzekające mroczne obrazy Beksińskiego. Zainspirowały mnie do stworzenia unikalnego wyglądu Królowej oraz jej świata.
Film „Łowca czarownic” wchodzi na ekrany polskich kin już 23 października.
Źródło: materiały prasowe
Komentarze
- Nie znaleziono komentarzy
Szukaj na blogu
Kategorie
-
Malarstwo polskie
-
Malarstwo religijne
-
Prywatne życie arcydzieł BBC
-
Malarstwo wg nazwisk malarzy
-
Luis Falero
-
Salvador Dali
-
Leonardo da Vinci
-
Paul Gauguin
-
Rafael
-
Egon Schiele
-
Witkacy
-
Lukas Cranach Starszy
-
Max Ernst
-
Gustav Klimt
-
Michał Anioł
-
Sandro Botticelli
-
El Greco
-
Andrea Mantegna
-
Albrecht Dürer
-
Francisco Goya
-
Pablo Picasso
-
Francesco Hayez
-
Giotto
-
Berthommé de Saint André
-
Pietro Lorenzetti
-
Piero della Francesca
-
Andrea del Verrocchio
-
Tintoretto
-
Giorgione
-
Cima da Conegliano
-
Pietro Perugino
-
Giovanni di Paolo
-
Francis Bacon
-
Jacopo Bassano
-
Hieronim Bosch
-
Tycjan
-
Benjamin West
-
Fra Filippo Lippi
-
Edward Burne-Jones
-
Bartolomé Esteban Murillo
-
Peter Paul Rubens
-
Fra Angelico
-
Gentile da Fabriano
-
Domenico Ghirlandaio
-
-
Malarstwo współczesne
-
Słynne obrazy
-
Malarstwo historyczne
-
Malarstwo mitologiczne
Login to post a comment
Skomentuj jako gość