Koszyk

Malarstwo - obrazy wielkich mistrzów malarstwa

Obraz Pokłon trzech króli – Bartolomé Esteban Murillo

Bartolomé Esteban Murillo (1617-1682) to hiszpański malarz z okresu baroku, który malował głównie obrazy o tematyce religijnej. Jest wśród nich również obraz „Pokłon trzech króli”:

Obraz Pokłon trzech króli, Bartolomé Esteban Murillo

1655-1660, olej na płótnie, 191 x 146 cm, Toledo Museum of Art, Toledo, OH, USA

Kiedy malarz maluje taki obraz, chcąc nie chcąc musi jakoś skonkretyzować temat, który w wersji źródłowej (Ewangelia według świętego Mateusza) jest mocno niedookreślony. Wprawdzie pod wieloma względami historia ta została uzupełniona przez późniejszą tradycję, ale tradycja jak to tradycja – jest wielowariantowa. W Ewangelii według świętego Mateusza mowa jest o magach, tzn. ewentualnie o kapłanach lub mędrcach (w szczególności perskich), ale nie o królach. Nie jest też jednoznacznie stwierdzone, że było ich trzech – tekst mówi tylko o trzech darach.

Obraz Pokłon trzech króli, Bartolomé_Esteban_Murillo, malarstwo barokowe

Bartolomé Esteban Murillo, Pokłon trzech króli, malarstwo barokowe

Kup obraz na płótnie: Bartolomé Esteban Murillo, Pokłon trzech króli

Tradycyjna stajenka jest motywem z Ewangelii według świętego Łukasza, opisującej narodziny Jezusa w sposób zupełnie inny, a w pewnych szczegółach sprzeczny z wersją świętego Mateusza, zgodnie z którą Maryja z Józefem mieszkali jakby sobie w Betlejem, a dopiero po ucieczce do Egiptu udali się do Galilei, bojąc się panującego w Jerozolimie syna Heroda.

Murillo nie miesza raczej na swoim obrazie różnych wersji. W lewym górnym roku jest Gwiazda Betlejemska, gdyż święty Mateusz pisze o gwieździe. Trzy ważne osobistości, które przywędrowały za gwiazdą do Betlejem, nie mają koron, gdyż święty Mateusz napisał, że to byli magowie. To, że jeden z nich z nich jest, zgodnie z późniejszą tradycją, czarnoskóry, nie zaprzecza Ewangelii, która o takich szczegółach nie wspomina.

Jak zatem ten hiszpański malarz barokowy namalował swój obraz „Pokłon trzech króli”? Czym się wyróżnia jego ujęcie na tle wielu innych obrazów przedstawiających ten sam malarski temat? Ujmę to w punktach:

Obraz Pokłon trzech króli – opis

  1. Maryja nie siedzi niby królowa z Dzieciątkiem na kolanach, jak najczęściej malują ją malarze, ale stoi. Jezusek w pozycji półleżącej spoczywa na czymś, co przypomina sprzęt z warsztatu stolarza, oczywiście z przykrytym pieluszką siankiem pod pupką.
  2. Maryja odsłania Dzieciątko przed klęczącym magiem tak, jakby chciała mu zademonstrować, że to chłopczyk.
  3. Święty Józef jest dość młody – zwykle malowany jest jako starzec w wieku zbliżonym do najstarszego maga.
  4. Światłość wokół głowy ma tylko Jezusek, ani święty Józef nie ma aureoli, ani nawet Maryja, nie mówiąc już o magach, którym od dawna już się ich nie malowało.
  5. Biała kamienna budowla – zapewne mieszkanie Maryi i Józefa – ma duży ciemny otwór wejściowy, na tle którego widoczna jest Święta Rodzina.
  6. Z tyłu kamiennej budowli widać opartą o nią grubą drewnianą belkę i krzyżujące się z nią dwie mniejsze.
  7. Magowie wraz z Maryją tworzą krąg wokół Dzieciątka – święty Józef pozostaje na zewnątrz tego kręgu. Wszyscy oni patrzą na Jezuska.
  8. Za plecami trzech magów widać trzy postacie należące do ich orszaku, poniżej nich, w lewym dolnym rogu – dwoje dzieci.

Obraz Pokłon trzech króli – interpretacja

Malarz namalował swój obraz „Pokłon trzech króli” w sposób bardzo kameralny, co pozwala skupić się na charakterystyce poszczególnych postaci. Maryja z Józefem przedstawieni są tak, jakby była to całkiem normalna para małżeńska. Również Jezusek jest – poza światłością wokół głowy – zwyczajnym dzieciakiem. Ani nie siedzi jak na tronie, ani nie błogosławi klęczącego przed nim starca, patrzy tylko na niego uważnie.

Motywy związane z jego przeznaczeniem to krzyż, w który układają się belki z tyłu budowli – skądinąd materiał charakterystyczny dla zawodu cieśli, którym jest święty Józef – i ciemny otwór wejściowy, przypominający grobowiec. Włócznie widoczne po lewej stronie obrazu są skądinąd rekwizytem żołnierzy krzyżujących Chrystusa. Ale jeszcze na to nie pora, na razie mężczyźni z włóczniami asystują w hołdzie składanym małemu Chrystusowi.

W sensie malarskim wybija się na tym obrazie zdecydowanie pięknie namalowana złocista szata klęczącego maga – jako przeciwwaga dla ciemnej czeluści, na której tle widać głowy Maryi i Józefa. Symboliczny sens takiego zestawienia wydaje się dość czytelny: śmierć, zstąpienie na samo dno otchłani, a potem zmartwychwstanie i wstąpienie w chwale do Ojca w niebie. W istocie ten klęczący mag symbolizuje Boga Ojca, a jego złocista szata – chwałę, którą się wypełni niebo za sprawą zmartwychwstałego Chrystusa.

Drugi mag reprezentuje z wyglądu najczęstszy ikonograficzny typ Chrystusa. W tym kontekście kielich w jego lewej dłoni to kielich, który będzie musiał wypić, gdyż taka jest wola Ojca, a z kolei szkatułka z pieniędzmi, złożona na ziemi przed Maryją i Dzieciątkiem, symbolizuje odkupienie za sprawą wydania na śmierć Syna Bożego.

Ale układ, jaki tworzą dwaj stojący magowie, może być interpretowany w sposób nie mieszczący się już w ortodoksji kościelnej. Pierwszy z nich ma jasną twarz na ciemnym tle włosów i brody, drugi zaś – ciemną twarz na jasnym tle turbanu z końcem owiniętym wokół szyi. Stoją obaj ramię w ramię, z kielichami w dłoniach, jak dwaj bracia, dwaj synowie jednego ojca, którym jest trzeci mag – Bóg Ojciec. Jeden z braci (młodszy) to Chrystus, a drugi (starszy) – Lucyfer. A myśl jest w tym taka, że bez ciemności nie byłoby jasności, bez zła nie byłoby dobra itd. Tak to się przedstawia z punktu widzenia logiki reprezentującej nieco wyższe piętro niż nasz ziemski świat. Na tym wyższym piętrze obaj bracia są zupełnie w porządku, to ziemski punktu widzenia tworzy iluzję, utwierdzaną przez religię, że zła i ciemności w ogóle nie powinno być.

Jeżeli podoba Ci się ten wpis, podziel się nim albo zostaw komentarz pod postem. Z przyjemnością poznamy Twoją opinię.

Ogólna ocena (0)

0 z 5 gwiazdek

Skomentuj jako gość

Attachments

Location

Oceń pracę :
0
  • Nie znaleziono komentarzy

Szukaj na blogu

Tagi

sztuka erotyczna realizm magiczny malarstwo drzeworyty Albrechta Dürera pokłon pasterzy obraz mit o porwaniu europy streszczenie obrazy olejne wielkich malarzy gnoza Jakuba Böhme Boże Narodzenie w malarstwie odsiecz wiedeńska w malarstwie polskim goya kaprysy Stefan Żechowski mikołaj Kopernik w malarstwie sceny biblijne w malarstwie Piero della Francesca Prywatne życie arcydzieł TVP Kultura sprawa narodowa w sztuce polskiej Rafael Santi obrazy Michał Świder malarz święta Rodzina w malarstwie sprawa polska w malarstwie Andrea Mantegna Jan Matejko polscy malarze objawienia maryjne obrazy kot w malarstwie Chrystus na krzyżu obrazy Egon Schiele ostatnia wieczerza opis postaci obraz Labirynt jesienny malarstwo współczesne symboliczne szkoła ateńska opis obrazu drzewo życia obraz postacie biblijne obrazy nagość i erotyka w sztuce cena obrazów Malczewskiego malarstwo secesyjne obraz Labirynt wiosenny Beksiński Tomasz syn audycje uśmiech Mony Lisy trzej magowie obraz malarstwo symboliczne prerafaelici przedstawiciele trójca święta Rublowa galeria sztuki mandala jako symbol jaźni ukrzyżowanie jezusa obraz dwunastu apostołów w malarstwie Pablo Picasso kubizm Tomasz Sętowski obrazy na sprzedaż symbole falliczne w malarstwie Wodnik w malarstwie stajenka i gwiazda betlejemska obraz symbolika kolorów w malarstwie drabina jakubowa obrazy Bóg honor ojczyzna obrazy patriotyczne kabała Luriańska sylvia plath dzienniki Tomasz Sętowski cena obrazów Mona Lisa obraz Dali zegary autoportrety Malczewskiego Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej Gnoza Jakoba Böhme secesja wiedeńska dewocjonalia bogowie greccy w malarstwie europejskim Beksiński reprodukcje obrazów szklany klosz sylvia plath Giotto dzieła święty Józef obraz Rublow ikona aniołowie 12 apostołów w malarstwie klucz do symboliki obrazu Sceny starotestamentowe w malarstwie Jakob Böhme Malarstwo religijne obrazy beksińskiego tytuły wydruk na płótnie poznań malarstwo polskie galeria obrazów surrealizm erotyczny opis i interpretacja obrazu Jan Kazimierz Wilczyński obraz patriotyczny znani polscy malarze boże narodzenie obraz wizerunki matki bożej z fatimy animus i anima święte obrazy religijne Dawid Figielek Gustav Klimt ikonografia El Greco obrazy symbolika obrazów chrześcijańskich malarstwo nowoczesne tryptyk olejny rysunki erotyczne pliki do druku Tempera Jak zdobyć kobietę kanon ikonograficzny malarstwo ikonowe tarot mistrzowie włoskiego renesansu

Ostatnie komentarze

Gość - πs of sheet of paper
Gość - Jerzy Popiełóżko
To rzeczywiście była ostatnia wieczerza ...
Gość - Zuzanna
„Wynalazek transportu kolejowego” tu cho...
Gość - Soul
gamedeczone.com/blog/?p=280

Nasze produkty

OBRAZY NA PŁÓTNIE

Obrazy na płótnie

Reprodukcje obrazów drukujemy na bawełnianym płótnie artystycznym canvas naciągniętym na drewniany blejtram. Obraz ze zdjęcia jest doskonałym prezentem, gotowym do powieszenia na ścianę. 

 

więcej...

WYDRUKI GICLEE

Wydruki Fine-Art

Wydruki artystyczne giclee wykonujemy na specjalnych papierach typu fine-art, które zapewniają doskonałą jakość i trwałość drukowanych zdjęć oraz nadają pracy artysty szczególny charakter.

 

więcej...

PLAKATY

Plakaty

Plakaty drukujemy na wysokiej jakości papierze o doskonałych parametrach technicznych. Idealne rozwiązanie na ożywienie charakteru wnętrza.

 

więcej...

Jak zamawiać?

Galeria obrazów FineArtExpress prezentuje nowoczesne obrazy, grafiki i fotografie współczesnych młodych artystów oraz obrazy tradycyjne namalowane przez znanych malarzy. Wybierz zdjęcie i zamów reprodukcję obrazu na płótnie lub na papierze archiwalnym albo zamów oryginał oferowanej pracy, jeżeli jest dostępny.

Zamawianie jest bardzo proste:

Krok 1

Krok 1.

Wybierz zdjęcie i produkt. Wybierz wielkość wydruku albo zdecyduj się na oryginał pracy.

Krok 2

Krok 2.

Włóż do koszyka i opłać zamówienie korzystając z płatności elektronicznych.                                

Krok 3

Krok 3.

Drukarnia otrzyma gotowy, wykadrowany plik do druku o określonej wielkości i rozdzielczości.          

Krok 4

Krok 4.

Po wydruku i zmianie statusu zamówienia na „zrealizowane” otrzymasz maila z informacją o wysyłce.